Kuidas teie arvates mõjutab haridus edu IT-sektoris? Kas on vaja omada diplomit või sertifikaate, et saada edukaks spetsialistiks selles valdkonnas?
Näiteks Bill Gates katkestas õpingud Harvardi ülikoolis, et luua Microsoft, ja temast sai üks maailma edukamaid ettevõtjaid. Sama tegi Steve Jobs, kes ei lõpetanud kolledži, kuid temast sai üks tehnoloogia tööstuse liidreid. |
Arvan, et edukaks spetsialistiks ei tee ainult diplom või sertifikaat, vaid pigem omandatud teadmised ja oskus neid rakendada.
Kindlasti mõjutab diplom rohkem avalikus sektoris töötamist, kus diplom on oluline tööandjale palganumbri ja ametikoha põhjendamiseks. Vanemarendajatelt on ikka enamjaolt kõrgharidus nõutud, on muidugi erandeid kui tõesti suudad ennast tõestada :) |
In reply to this post by AlanZurbenko
Mina arvan, et mida aeg edasi seda olulisem on ka kõrgkoolidiplom. Eriti alustavale spetsialistile. Mina olen paljudes töökuulutustes märganud u sellist lauset "Vajalik kõrgharidus või 3/5/7a kogemus". Selle põhjal ma nagu arvakski, et kui oled juba kogemustega, siis on võimalik ka ilma diplomita hakkama saada. Aga ilmselt mingil hetkel edasi arenedes tuleb karjääris ikka probleemiks hariduse puudumine.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Alustavale spetsialistile on diplom oluline, et üldse jalga ukse vahele saada, aga kui on juba mõningane kogemus, siis tööandja vaatab esmajärjekorras kogemust. Kuigi, ma arvan, et ainult kogemus ei ole piisav. Paljudes ettevõtetes ilma kõrghariduseta juhtivtöötajaks üldse ei saa. Samuti on valdkond nii kiiresti arenev, et järje peal püsimiseks tuleb paratamatult juurde õppida. Tööandjate jaoks on kõige ideaalsem variant kogemus koos enesetäiendamisega.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Alustaks oskustest ja kogemusest, aga Eestis kipun arvama, et lõpuks tahetakse ikkagist paberit ka näha eriti, kui teemas on palgatõus/ametikõrgendus.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Üsna palju on näiteid IT-valdkonna inimestest, kes pole ülikooli lõpetanud, näiteks süsteemiadministraatori erialal on palju kasulikke kursusi, mis annavad palju rohkem kui ülikool. Paljud neist töötavad Silicon Valleys, meie erialal on peamine pidevalt areneda, et karjääriredelil üles kasvada, ülikool on vaid baas.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Haridus üldjuhul ikkagi mõjutab päris palju edu mõnes IT ettevõttes. Mingile tasemele see eriti rolli ei mängi, kui on head oskused aga kui tahta kõrgematele (näiteks juhi) positsioonidele saada, siis enamasti on tihti peale kõrgharidus vajalik, eriti suurtematest firmades. Loomulikult on võimalik ka hakkama saada ilma hariduseta, saades näiteks tarkvara arendajaks ja sealt edasi saada seenior arendajaks, tiimi juhiks jne, kõik sõltub firmast, inimeset endast ja tema oskustest. Siinkohal näengi hariduse mõju kahele osale - see (kõrgkooli diplom näiteks) annab baas oskused, et üldse saada tööturule sisse, kui oskused puuduvad varemalt. Teiseks loob see lisavõimalusi olles juba tööturul sees.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Kõik me ju tulime ülikooli, kes õppima, kes diplomit saama ja enamus meist töötab kindlasti ka juba IT sektoris ja igaüks tunnetab kui edukaks ta ennast peab.
Minu isiklik kogemus on näidanud, et ükski soovitud karjäärivõimalus, ega palgatõus vms. ei ole jäänud diplomi puudumise tõttu saavutamata. Mis ei tähenda, et ma soovitan kellegil kooli pooleli jätta. Aga teoretiseerides võimalusi, siis kindlasti riigisektor on selline, kus diplom määrab ka palgataseme ja karjäärivõimalused. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Ega see haridus väga eestis ei mõjuta, mingi põhja ta annab, aga suures plaanis mitte. Eriti era sektoris. Riigisektoris ilmselt jah natuke konservatiivsemad ootused. Samas kogemus lääne riikidega on pigem ikka, et küsitakse, et mis kraad mul on olemas.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Riigisektoris on haridust vaja juba formaalsete nõuete tõttu, kus kõrgharidus on enamikel ametikohtadel miinimum, sõltumata praktilistest oskustest. Erasekotoris loeb pigem kogemus, kuigi mulle endale tundub, et ka seal on kõrghariduse nõue tihedamini tööpakkumistes esindatud, kui varasemalt.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Iga hariduse pooleli jätnud eduka "Bill Gates"i ja "Steve Jobs"i kohta on lugematu arvu neid, kes pole elus kuhugi selletõttu jõudnud. https://en.wikipedia.org/wiki/Survivorship_bias |
In reply to this post by AlanZurbenko
Oma firma loomisel ei tule paberid kasuks, kuid algse töökoha leidmiseks on neid pigem vaja. Paber on paber, peamine asi on su teadmised ja oskused. Paberid aga lihtsalt tõestavad neid.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Mulle tundub et mida aeg edasi seda väiksemaks on IT valdkonnas muutunud paberite olulisus, rohkem hinnatakse oskuseid ja eriti praktilisi saavutusi (projektid, töökogemus jne).
Aga paber kunagi halba kindlasti ei tee ja kahe muidu võrdväärse kandidaadi vahel valitakse tööle ilmselt see kellel uhkemad paberid on. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Ma arvan, et ilma hariduseta on võimalik IT-sektoris tööd leida küll, aga mingil hetkel võib klaaslagi ette tulla, kui tahad karjääriredelil kaugemale jõuda või hakata töökohta vahetama. Lisaks on ka erasektoris võib-olla keerulisem diplomita läbi ajada, sest väga paljud osalevad riigihangetes, kus nõutakse arendajaid, kellel on x aastat kogemust ja erialane kõrgharidus. Seega ei pruugita sind nendes asutuses vestluselegi kutsuda.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Mina osalen sageli ka uute töötajate värbamise protsessis. Saab jälle öelda, et kes on tubli ja vaeva näinud saab hakkama ka ilma diplomita, aga oluliselt kauem aega läheb alguses. Täna isegi, kui ilma hariduseta kandidaat tundub veidikene 'osavam', siis kipun ikkagi eelistama ülikooli lõpetanud inimesi. See kõik siis ikkagi kehtib nende puhul, kellel ei ole rohkem kui 5+ aastat kogemust.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Ma arvan, et diplom on oluline, eriti keerulistel aegadel – need, kellel seda pole, on sageli esimesed, kes koondatakse. Samuti on see nüüd alustamisel hädavajalik. 5–10 aastat tagasi see nii ei olnud, aga ajad muutuvad.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Diplom võib IT-sektoris aidata, aga see pole ainus edu võti. Oluline on pidev õppimine ja praktilised oskused. Paljud edukad spetsialistid on iseõppijad või saanud kogemuse töö käigus. Tänapäeval võivad ka sertifikaadid ja portfoolio olla diplomi asemel piisavad.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Minu arvates, kui soovid lihtsalt tööd saada, piisab suurest kogemusest. Aga kui soovid karjääriredelil ülespoole liikuda, oleks diplom suur pluss.
|
In reply to this post by mati.a
Tugevalt nõustun sellega siin - enamus kaugõppes juba töötavad IT-s ja usun, et palju head materjali on avalikult leitav ning isikliku motivatsiooni ning töökuse taga kinni. Kooli tulin ise ka pigem uudishimu pärast ja kuna naudin õppimist. Mitte sellepärast, et tunneks, et diplomi puudumine oleks kuidagi takistuseks
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Minu kogemus on näidanud, et ega kui ise on tahtmist õppida, siis pole IT kõrghariduse diplomi puudumine mingeid takistusi tekitanud. Küll aga, kui tahta vaadata laiemat pilti, mõnede tööülesannetega tegeledes, siis ainult kitsas oskuste ja teadmiste ring võib saada kohati takistuseks.
IT inimeste põhiline valdkond on ju probleemide lahendamine. Probleem siin, teine asi ei tööta seal, vaja parandada koodi kolmandas kohas. Ja probleemilahenduse oskuse juures on vaja tihti ikka loovust. Mõnel on see loov mõtlemine kaasa sündinud, mõnel mitte. Tuimalt ja mehaaniliselt bugisid parandades ei jõua kaugele. Ja mulle tundub, et silmaringi avardamine ülikooliõpingute näol kindlasti aitab loovale mõtlemisele kaasa, nö arendab "out of the box" mõtlemise oskust. |
Free forum by Nabble | Edit this page |