Sotsiaalmeedia ja meid ümbritsev sisu on pealtnäha küll tasuta, kuid reaalsuses maksame me oma andmete ja käitumismustriga. Tihtipeale scrollime või like'ime tiktoki või instagram'i videosid aru saamata, et selle põhjal hakkavad algoritmid just meile personaalselt suunatud sisu ja ka reklaame "ette söötma".
Kas te teadvustate endale, et oma käitumismustriga annate te sisendi personaalse reklaami saamiseks, mis hiljem võib näiteks teie arvamust või ostuhuvi millegi suhtes mõjutada? Kas see teema üldse kõnetab teid? Isiklikult olen küll tänu sellistele suunatud reklaamidele ostnud suures pildis ebavajalikke asju. |
Selle teemaga seoses tuleb mulle meelde üks fraas, mida on kindlasti öelnud mitmed inimesed, aga näiteks olemas ka selles allikas:
"If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold." - Andrew Lewis Paraku eriti tõene väide interneti puhul, kus statistiliselt väga paljud üritavad kas kiiresti ja/või ebaausal teel rikastuda. Arvan, et see hind tasuta sisu eest on okei senikaua, kuni kasutaja on hinnast enam-vähem teadlik. |
In reply to this post by karrinn4
Kahjuks oleme me täna paljude teenustega jõudnud niikaugele, et ka tasulist teenust kasutades on meie andmed endiselt "müügiks" ja neid (loe: meid) kasutatakse ära. Ilmselt selline trend on pigem järjest rohkem levimas ning varsti tulevad turule "maksad vähe - müüme teie andmeid ainult natukene" ja "maksad rohkem - me võibolla ei müü teie andmeid" paketid?
|
In reply to this post by karrinn4
Isilkult ei muretse selle pärast. Parem näha reklaami asjadest mida sa vajad, kui suvalist reklaami. Reklaam on ikka aga nüüd lihtsalt sihitum.
|
Administrator
|
In reply to this post by karrinn4
Väike meenutus lapsepõlvest...
Vanaisa oli Eestiaegne Mees. Nägi nõuka-ajal telekast esimesi tollaseid kohmakaid reklaame ja järeldas: "Ahah, reklaamitakse - järelikult on kõnts!" (ehk siis loogikaga, et tõeliselt hea asi reklaamib end ise). Natuke on vist vanaisa vaim ka siiani välja jõudnud. ![]() |
In reply to this post by karrinn4
Ma nõustun siinkohal Siimuga. Ma aegajalt olen oma otsingumootorit vahetanud duckduckgo vastu ja siis ei leia üles vajalikke asju. Tekib korraks tunne nagu neti.ee otsingumootor. Mõnikord on siiski natuke hea, kui internet natuke sind juba tunneb.
Lõpuks on nii, et ma kasutan erinevaid otsingumootoreid, olenevalt sellest, mida tahan. Suunatud reklaamid ei häiri mind üldse, sest ma tean, et nad on suunatud. Ja rahal on väärtus ainult siis, kui sa selle eest midagi ostad, mis sind rõõmsaks teeb. Muidu on see lihtsalt paber ![]() |
In reply to this post by karrinn4
Ma kasutan Google Mapsi ajalugu, kui hiljem on vaja teha tööülesannete kokkuvõtteid – lihtne vaadata, millal ja kus ma mõnes objektis olin. Samamoodi on Facebook Marketplace kasulik ja ka mõnes mõttes environmental friendly. Ehk pigem kasutaks olukrda ära.
Samaa on olukordi, kus inkognito režiim on hädavajalik. Bookingus majutust broneerides või lennupileteid otsidesnäiteks, panin tähele pannud, et hinnad võivad mitmekordse otsimisega tõusta. Samuti aitab see vältida tarbetut reklaamipommitamist hiljem. |
In reply to this post by karrinn4
Olen vist nii ära harjunud selle personaliseeritud turundusega, et enam isegi ei pane seda tähele. Minu jaoks ei ole eriti vahet – ma pigem isegi olen rahul, kui mulle näidatakse seda, mis mind võiks kõnetada. Oluline on siin järgida reeglit, et ära kohe osta – mõtle paar päeva, kas see asi on päriselt sulle vajalik, ja alles siis tee külma peaga otsus. Minul vähemalt see meetod töötab väga hästi :)
|
In reply to this post by karrinn4
Ma arvan, et kindlasti on parem näha reklaami, mis on just sinu soovidele mõeldud või suure tõenäosusega sulle sobiks. Aga selles kontekstis ei ole see kõige suurem probleem. Suurem probleem tekib siis, kui saad aru, et need asjad, mida me kasutame "tasuta" - nagu Instagram, Facebook jne - ei ole tegelikult tasuta. Me maksame nende eest oma aja ja tähelepanuga. Me vaatame ja scrollime sotsiaalmeedia sisu ja samal ajal meie aeg läheb statistikasse. Selle põhjal määravad reklaamimüüjad oma hinnad. Siin on vist kõik nõus - aeg on kõige kallim valuuta.
|
In reply to this post by karrinn4
Mina arvan, et meie meelelahutus (youtube, tv jne) tuleb sellest, et inimesed, kes seda loovad, saavad selle eest raha. Väga kahtlen, et nad oleks seda tasuta teinud. Seega arvan, et reklaam on aus viis, et kõik saaksid seda, mida soovivad. Hetkel on võimalik ka peale maksta, et reklaami mitte vaadata.
|
In reply to this post by karrinn4
On olemas ütlus, et tasuta lõunaid pole olemas seega on arusaadav, et tasuta sisu eest maksan oma andmete jagamisega. Ja kui nagunii pean reklaami vaatama siis pigem eelistan, et see on personaalsem kui et üldine, mis ei lähe minu huvidega kokku.
|
Free forum by Nabble | Edit this page |