Tänapäeval pakuvad aina rohkem ettevõtted tarkvara kui teenust (SaaS) ja enam ei müü traditsioonilisi litsentse. Paljud kasutavad kuutasulisi lahendusi nagu Microsoft 365 või Adobe Creative Cloud.
Kas oled viimasel ajal siiski endale tarkvara ostnud? Näiteks mõne ühekordse litsentsiga programmi või midagi, mida SaaS-i asemel eelistad? Mis oli viimane tarkvara, mille soetasid, ja miks just see? Ise ostsin viimati tarkvara umbes aasta tagasi – see oli Windows. Enne seda isegi ei mäleta, millal viimati midagi litsentsiga soetasin. |
Töö tõttu on kasutajatele saanud MS Officce H&B ESD litsentse arvutitesse ostetud. Aga seda siis neile, kelle puhul arvutid edasi järgmistele töötajatele liiguvad ja kasutajale isiklikku Premium kontot vaja ei ole.
Isiklikuks tarbeks ostsin viimati MS Office 2016 litsentsi äkki 8 aastat tagasi, aga kuna arvuti ei ole praeguseks töökorras ning litsentsiandmed on kaduma läinud, siis see enam kasutuses ei ole. Isiklikus arvutis kasutan hetkel kooli kaudu saadud MS Office rakendusi, aga vahepeal sai LibreOffice't proovida, kuigi ma eelistan Microsofti tööriistu. |
In reply to this post by artjom.troitski
Oma 19 aasta jooksul ei ole ma kunagi tarkvara ostnud, sest alati on olemas tasuta alternatiivid või ajutised tasuta tellimused.
Kui aga tegemist on arvutimängudega, siis teen selliseid oste üsna tihti, sest tasuta alternatiivi võib olla väga raske või võimatu leida. Minu jaoks on tasuline tarkvara pigem ettevõtete kui eraisikute valik. |
This post was updated on .
In reply to this post by artjom.troitski
Litsentsiga tarkvarast ostsin viimati üle aasta tagasi Adobe Photography paketi ja avastasin, et kuigi ma seda ei kasutanud eriti, siis katkestamise tasu oli ikka üsna soolane, seega pidin laskma aasta täis tiksuda. See on ikka vägagi kasutajate ärakasutamise moodi praktika, seega üritan nüüd teiste vahenditega hakkama saada.
Tarkvara polegi eriti palju "soetanud" peale sellesama klassikalise MS Office subscriptioni ja mõnede Windowsi litsentside, mõned üksikud äpid telefonis, näiteks Meteoblue, mille ilmaprognooside ülevaade on väga hea ja tundus olevat väärt 3 eurot küll :) Teisalt olen vaba tarkvara arendajatele annetusi teinud, nt hiljuti Signal, millalgi enne Gimp ja midagi oli veel, ei tule enam meelde. Et need arendajad ikka saaks ka võid leivale panna ning neil oleks jaksu jätkata. Ja kallimatest asjadest on tõesti mängud, neid ikka on ostetud rohkem, ise ei mängi, aga lastele vaja teinegi kord Steamist midagi ikka osta. |
In reply to this post by artjom.troitski
Ilmselt on viimatine tarkvara ost mõni arvutimäng, viimase ostsin umbes aasta tagasi Steamis.
Muud sorti tarkvara (nagu office-i laadsed asjad või video editorid) kasutan vaba tarkvaralisel kujul. |
In reply to this post by artjom.troitski
Mul oli enda isiklik arvuti vist äkki paarkümmend aastat tagasi, mil vohas peamiselt piraatlus, siis võiks öelda, et arvutile ei ole tarkvara kunagi ostnud. Küll aga Xboxile olen mõned mängud ostnud ja ka subscription-i eest maksnud paar korda. Enamus tarkvara vist ongi subscriptioni põhine tänapäeval nii arvutile kui ka mobiilile?
|
In reply to this post by artjom.troitski
Alati olen üritanud leida tasuta alternatiive, aga hoiak muutus siis, kui tuli välja xbox game pass. Selle mugavuse eest olin/ olen olnud valmis maksma.
|
In reply to this post by artjom.troitski
Olen väga üksikuid subscriptioneid tellinud ja ainult lühiajaliselt. Pigem mingi toote katsetuseks, kui tasuta proovikast väheks jäänud või varasemalt juba ära kasutanud. Üldiselt otsin pigem tausta alternatiivi. Office-it kasutan hetkel kooli oma ja enne seda toimetasin Google Sheetsis.
|
In reply to this post by artjom.troitski
Arvatavasti olen enim ostnud arvutimänge ~15-aastasele Steami kontole. Viimati tasusin Photoshopi eest, kuid Adobe kasutab juba mõnda aega tellimuspõhist ärimudelit.
|
In reply to this post by artjom.troitski
Viimati, kuskil 4-5 aastat tagasi sai muusika produtseerimiseks mõeldud Cubase 10 ostetud. Steinberg (tootja) on head tööd teinud, kuna uuemaid Cubase versioone pole kellegil edukalt õnnestunud ära kräkkida. Seal sai kaasa veel spetsiaalse USB litsentsi, mis pidi kindlasti arvutiga ühendatud olema, muidu ei läinud programm tööle.
Aga muud tarkvara nagu polegi väga palju ostnud, mõned arvutimängud aga üldselt vähe. Üsna paindlikuks on igasugu muusika tarkvara (süntesaatorid, pluginad) soetamine tehtud - Splice pakub näiteks rent-to-own teenust ehk siis maksad näiteks iga kuu 10 euri kuni selle täiesti makstud ja endale päriseks saad. Vahepeal võid ka vabalt subscriptoni katkestada ja näiteks aasta pärast edasi maksta, progress jääb alles. |
In reply to this post by artjom.troitski
Ettevõtte tarbeks soetan uut tarkvara ehk kord-paar kvartalis. Lisaks igakuiselt mitmeid olemasolevatele tarkvaradele mõeldud toe pikendusi. Ehk täna veel on päris palju alles jäänud neid tükke, mis ei põhine otseselt subscription-mudelitel, kuigi osakaal ja suund on selgelt viimaste poole kaldu.
Isiklikuks otstarbeks viimane tarkvaraost oli möödunud aasta oktoobris soetatud Windy Pro mobiilirakendus. Siinkohal muidugi on vaieldav, kas tegu on otseselt soetatud tarkvaraga või pigem lihtsalt nö. ühekordse suurema maksega saadud eluaegselt kehtiva subscriptioniga, kuna ilma seotud veebiteenuseta seda ma ju kasutada ei saaks ja kui arendaja otsustab selle kinni panna, ei ole mul ka enam seda soetatud tarkvara/teenust. |
In reply to this post by artjom.troitski
Viimati ostsin ühekordse litsentsiga tarkvara paar aastat tagasi – see oli Windows uue arvuti jaoks ja üks mingi üksikmängija mäng, mida tahtsin oma kollektsiooni. Tänapäeval on raske leida kvaliteetset tarkvara, mis poleks SaaS, aga vahel on see siiski mõistlikum valik.
|
In reply to this post by artjom.troitski
Ma arvan, et see oli kotoobris, kui ostsin sellise vidina mac'ile nagu Al Dente. Vabavaraline variant oli juba väga hea ning see soodustas ka tasulise lahenduse hankimist.
Enne seda viimane suurem ost oli Luminar AI (soovitan kõigile kellele adobe subscription teenus ei ole meele pärane). Samuti on võimalik kasutada tarkvarade soetamiseks igasuguseid nii nimetatud halle veebilehti, et kus ostad küll litsensi, aga kuidas see nii odavalt sinna sai, see jääb pigem teadmatuks... |
In reply to this post by artjom.troitski
Viimati soetasin Windows 11 litsentsi. Kui niimoodi mõelda, siis ei mäletagi, millal enne seda viimati mõne päris tarkvaralitsentsi endale ostsin. Tänapäeval on suur osa tarkvarast kasutajale suunatud subscription-baasil litsentsidena, ehk päriselt endale ei saagi midagi osta.
Eks see olegi tänapäeval selline ärimudel, mis ühest küljest ettevõtjale on stabiilne sissetulek ning meelitab kasutajaid tarkvara kasutama madala osamakse poolest. Teisest küljest lõppkasutajale mugavam, sest nt igakuiseid subscriptioneid võib päevapealt lõpetada. Samuti on "level of entry" või igakuine väljaminek väiksem võrreldes tarkvara täies mahus välja ostmisega, kui see võimalik oleks. |
In reply to this post by artjom.troitski
Ostsin just see kuu SaaS'i ühele iPhone äpile mida olen juba 2022 aastast kasutanud tasuta versiooni. RepCount, hea äpp, saab jõusaalis mugavalt korduseid ja raskuseid harjutuste kaupa kirja panna ja siis see märgib algus- ja lõpuajad ka ära.
Nüüd Liikumisharrastuse alused aine jaoks mõtlesin äkki saab 3EAP kergelt kätte, ostsin premium versiooni siis sain kogu 3 aasta sisestatud andmed csv kujul alla tõmmata ja excelisse vormindada ja õpetajale esitada :D Kahjuks ei olnud kasu ja pean ikkagi 24 trenni info käsitsi nendele sobival kujul esitama :/ Aga noh 4€ ja sain igast lahedat statistikat ja graafikuid näha kuidas aastate jooksul jõud on kasvanud ja langenud :D Tühistasin muidugi tellimuse kohe ära et ei unustaks hiljem tühistada. |
In reply to this post by artjom.troitski
Viimati pigem ostnud Steami mängu, aga see läheb ka selle alla, et ostsin litsentsi mängu mängimiseks. Üle üldiselt tarkvaraga, pigem otsin ka vabavaralist varianti. Üleüldiselt ma ostaksin tarkvara ainult siis kui ei ole muud varianti ja siis kui toetab linuxit.
|
In reply to this post by artjom.troitski
Viimane rakendus, mis sai soetatud oli drooni tarbeks kolmanda osapoole toodetud. Enamik rakendusi on siiski vabavaralised. SaaS teenuste pealt on võimalik ettevõtetel paremini tulusid kontrollida ja kasumit kergitada samuti üldiselt toode ka areneb. Karbipuhul on garanteeritud, et tootja tugi pole 100% tagatud ja saad healjuhul turva paikasid.
|
In reply to this post by artjom.troitski
Isiklikuks otstarbeks on ostetud kuutasuline tarkvara Microsoft Office ja Adobe Photoshop, nii umbes paar aastat tagasi. Varem olid samad asjad olemas nn ühekordse ostuna. Kõik muu olen tänaseks suutnud asendada vaba tarkvaraga. Kahjuks neile kahele mainitule veel sama head alternatiivi leidnud ei ole, kuid usun tuleb ka see päev, kui sellele küsimusele saaks vastata nii, et "päris ammu, kuna kõik on vaba tarkvara". ![]()
Loe ka minu blogipostitusi kandilinekilpkonn.blogspot.com
Ps. Kui sulle minu blogipostitused meeldivad, siis palun anna sellest õppejõule teada ![]() |
In reply to this post by artjom.troitski
Mul praegu ainuke subscription-põhine litsents Office. Seda ka rohkem seepärast, et mul ajapikku kogunenud erinevaid faile-fotosid, mida office kaasatulevas OneDrives hoian - tasuliselt nii palju rohkem lihtsalt ruumi, mida kasutada. Muidu aeg-ajalt Steamist või Playstation Storest mänge ostnud.
Viimane nö "eluagne" litsents, mille ostsin, oli HexOS, kuna vaikselt tegelen sellega, et enda NAS püsti panna. Ostmise hetkel arvasin, et jõuan kiiremini vajaliku riistvara endale kokku koguda, aga elu on ette jäänud ning praegu veel kasutanud polegi. Plaanis nüüd see suvi ikka ette võtta, siis saab kõik oma pilveteenustes istuvad asjad ka sinna kolida ning saab olulisemad dokumendid jätta lihtsalt kas Google Drive või OneDrive tasuta versioonide peale. Ülejäänud asjadega lihtsalt on vabavaralised variandid piisavalt head olnud, et pole muud vaja olnud osta. |
In reply to this post by artjom.troitski
Jäin mõtlema, et mida ma siis ostnud olen. See nimekiri ei olegi üldse väga pikk. Arvutimänge siis siia sisse me ei arvesta.
Affinity Photo - Photoshopi sarnane (peaaegu koopia?) tööriist, mis on minuteada loodudki Photoshopi endis(t)e töötaja(te) poolt. Väga hea ja suhteliselt osav ühekordne ost. Ma isegi tahaks kõsida, et kõik 'päris' Photoshopi rentijad, mis see on mida Affinity teha ei võimalda? Paar Windowsit. Ableton Live - ainus suhteliselt kallis ost, aga odavamat alternatiivi ma ei tea, et oleks. CaptureOne - RAW piltide töötlemiseks, kuigi selline päris hea RAW töötlus on ka Affinity's olemas, polegi kindel, kas see ost on ennast õigustanud. Office't - seda rendin, kuna vaja kogu perel (5 kasutaja litsents) ja see kipus vahepela uuenema kiiremini, kui ühekordne litsents oleks ära tasunud. Ülejäänud minul kodukasutuses vaja olevate asjade jaoks ma ütleks, et vabavaralised alternatiivid on isegi paremad. |
Free forum by Nabble | Edit this page |