Tere.
Ma nüüd ilmselt natuke 'trügin sisse' ka siia (küpsiste) teemasse, aga kas on veel keegi, kellele tundub, et teie nutiseade loeb teie mõtteid või siis kuulab salaja pealt? Meil kunagi tekkis seltskonnas täitsa vaidlus, et piisab vaid mingil teemal (mida saab osta / tellida) natuke pikemalt arutlemisest, kui seejärel näiteks näoraamatusse minnes tulevad ette just sama teemaga seotud reklaamid. Ise ma sellist jälgimist ei taha kuidagi uskida, aga näitena - Mõned kuud peale mainitud vaidlust, suhteliselt sama seltskonnaga, tegime esimesed limonaadid lahti ja tuli jutuks, et kuhu siis sellel suvel võiks reisida. Itaalia sai seltskonna lemmikuks. Avan, siis telefoni, et vaadata, mis seal kui palju maksab, kui enne ühtegi otsingut pakuti mulle juba soodsaid ööbimisi Itaalias. No ei olnud ma ka mitu kuud enne seda õhtut kordagi mingeid ööbimisi uurinud või Itaalia reisimise kohta uurinud. Kas ma kujutan ette? |
Mul on täpselt sama tunne. Mis toimub? Kusjuures, mul oli kogemus, millest enda blogis ka kirjutasin, et tellisin kunagi ühest veebipoest lõhnatestereid ning hakkasin neid järjest kasutama ja kui lõpuks jõudis järg ühe tuntud parfüümini, siis samal päeval, kui ma seda endale peale pihustasin, tulid Facebooki sama parfüümi reklaamid. Ilmselt puhas kokkusattumus, aga tekitab kerget paranoiat. Seda pealt kuulamist olen ammu juba kahtlustanud.
|
In reply to this post by MarkoKull
Minul on olnud olukord, kus istusime sõpradega koos ja jutustasime, samal ajal kuulasime Youtube-st muusikat - ei kasuta premium versiooni, mis tähendab, et aegajalt kõlavad lugude vahele ka reklaamid. Täpselt ei mäleta, mis teemal me tol hetkel just arutasime ja sinna otsa kõlas Youtube-st reklaam sama asja kohta. Kõik jäid hetkeks vait ja vaatasime üksteisele otsa, et mida me just kuulsime?
Kuigi Apple, Google ja Amazon väidavad, et nende hääleassistendid kasutavad mikrofoni vaid selleks, et tuvastada käivitavaid fraase nagu "Hey Google" jms, siis minul on siiski kahtlus, et suurkorporatsioonid kuulavad meie vestlusi pealt, et pakkuda suunatud reklaami, kuid see ei pruugi olla ainuke põhjus... |
In reply to this post by MarkoKull
Siin on üks artikkel sarnase teema kohta, mis on juba mitu aastat vana. Olen isiklikult samasuguseid situatsioone kogenud, aga jään siiski arvamusele, et siin mängib olulist rolli ka confirmation bias, kus inimene kipub märkama ja mäletama infot, mis kinnitab tema olemasolevaid uskumusi, samas ignoreerides või alahinnates vastuolulist infot.
|
In reply to this post by MarkoKull
Siri ja Google on pidevalt ootevalmis sind kuulama, mis tähendab, et nad kuulevad ka muud. Kui meenutada minevikust ka alexa keissi, siis mina arvan, et tõenäolisem on see, et telefonid kuulavad ja salvestavad kui see, et nad seda ei tee.
lisaks soovitan vaadata filmi social dilemma, veidi silmiavav selles osas, kus jooksevad internetikapitalistide eetilised piirid ![]() |
In reply to this post by marko.runtal
Ma pigem olen nõus Markoga, tegemist võib olla ka confirmation bias-iga. Ei saa loomulikult välistada 100%, seni kuni lähtekood pole avalik, pealkuulamist. Aga suunatud reklaamide kuulmise korral tasub üritada meenutada, kas nt viimase nädala jooksul on seda asja, mille kohta reklaam tuli, nt lahatud Messengeris, googeldatud, otsitud FB-st infot jms, vaadatud Marketplace kuulutusi jne, kõik mis võimaldab reklaamipakkujatel siduda mingit infokildu inimese või telefoniga... Tihti on see ikkagi seotud väga tugevalt _data mininguga_.
|
In reply to this post by MarkoKull
Ma pean ka nõustuma, et vähemalt mingil määral on kindlasti confirmation bias siinkohal mängus. Kui suure tõenäosusega sarnast reklaami ilma sellest rääkimata tähele paneks? Mul isiklikult ei jää näiteks iga reklaam meelde, pigem panengi paremini tähele, kui on midagi, millest hiljuti rääkinud vms.
Siinkohal ei väidaks, et nüüd kindlasti EI kuulata, kuid isiklik arvamus sellel teemal on see, et igast küpsiste ja muidu netikasutamise järgi loodud "profiil" on piisav, et suunata reklaame. Aga kes teab, vabalt võibki olla kombinatsioon mõlemast. |
In reply to this post by MarkoKull
Nõustun samuti eelpool kõnelejatega. Nii data mining kui ka ka confirmation bias osas. Sellise reaalelulise näitena veel võrdluseks, et iga kord, kui saad uue auto, märkad järsku üle öö samasuguseid või sama värvi mudeleid kõikjal liikluses, kuigi varem neid justkui üldse ei olnudki. Ilmselt me aga päris Truman Show laadses maailmas ise enese teadmata peaosalist mängides ju ei ela. :)
|
In reply to this post by MarkoKull
Käisin nädal aega tagasi endale kaubamajast parfüümi ostmas. Minuga kaasa tuli üks sõber ja ta vaatas samal ajal endale ka uut parfüümi. Talle meeldis üks ja ta tegi sellest pildi. Kusjuures mitte midagi ei guugeldanud ega midagi sellist. Samal päeval saadab mulle screenshote oma instagramist, kus tal on iga teine reklaam just selle parfüümi kohta. Siin tooks järelduseks selle, et kunagi ei saa kindel olla, mida tehnoloogiad suudavad teha ja mida mitte.
|
In reply to this post by MarkoKull
Eks see priivatsus aina hapramaks läheb ja paraku, kõik mida sa teed on täna jälgitav ning kogutud andmed tehakse võimalikult kiirelt rahaks, et selle pealt maksimaalne tulu kiirelt kätte teenida.
|
In reply to this post by MarkoKull
Ma tahaks uskuda, et kui meid kuulatakse pealt siis oleks mõni whistleblower sellest meile juba teada andnud. Pole ka ise väga märganud, et just räägitud teemal pakutakse järgmine hetk reklaame.
|
Free forum by Nabble | Edit this page |