Paljud meist leiavad sõpru internetis. Ma arvan, et kõige sagedamini juhtub see mõnes mängus. Ma ise olen paar korda pärast head mängu leidnud oma meeskonnakaaslasi, aga kas neid saab pidada sõpradeks? Kas internetis sõlmitud sõprussuhted võivad olla sama sügavad ja tähendusrikkad kui sõprussuhted reaalses elus? Kas teil on mõni näide, millal online sõprussuhted said teie jaoks tõeliselt tähendusrikkaks?
|
Seda tähendusrikkust on mul ehk raske sisustada ning mängukeskkondadest ei tea ka eriti midagi, aga isikliku kogemuse pinnalt, kui mõtlema hakata, siis päris arvestatav osa tänasest igapäevasest töö- ja suhtlusringkonnast on kaudselt või otseselt pärit tänu internetitutvustele. Minu puhul võiks öelda sai asi alguse nooremana IRC jututubades viibimistest, ajal kui selline asi populaarne oli. Mõnega oleme lihtsalt head sõbrad, mõnega on head ärilised suhted, mõnega on ühised hobid jne. Jutu moraal võiks olla selles, et internet võib olla hea koht uute tutvuste leidmiseks, kuna võib kokku viia väga erineva taustaga inimesed, kes muidu kunagi kokku ei pruugi saada. Sama võib öelda ka töökoha, (üli)kooli, baari või ükskõik mille muu kohta, aga internetis need võimalused tunduvad laiemad.
Loe ka minu blogipostitusi kandilinekilpkonn.blogspot.com
Ps. Kui sulle minu blogipostitused meeldivad, siis palun anna sellest õppejõule teada ![]() |
In reply to this post by gljagu
No aga interneti tutvusportaalid, Tinder näiteks - esimene kontakt luuakse internetis, hilisem kokkusaamine ja sealt edasi juba tihedam suhtlus ja ka võimalik kooselu/abielu. Üsna tähendusrikas mõnele, kas pole?
|
In reply to this post by gljagu
Tegelikult ehk ei olegi nii suurt vahet, kas esimesed kohtumised toimuvad virtuaal maailmas või siis kusagil füüsilises keskkonnas. Kui eesmärgiks juba algselt ongi uute tuttavate leidmine, siis igaljuhul üritatakse ennast näidata parimast küljes. Ok internetis võid küll enda füüsilisi omadusi paremini esile tuua või varjata aga kõik muu ju millegi poolest ei erine.
Ja minumeelest veelgi siiram on olukord siis, kui tutvud kellegagi mingi muu tegevuse käigus, mis ei ole otseselt seotud sooviga kellekagi tuttavaks saada (nagu näiteks arvutimängud :)). Ehk siis sõpru võib leida netist sama hästi kui pargist, klubist või jõusaalist. |
In reply to this post by gljagu
Internetis on kindlasti võimalik endale sõpru leida, kuid mina ei loeks interneti tuttavat oma sõbraks enne kui ma reaalselt temaga füüsiliselt kohtun. Esiteks "catfishimise" pärast ja teiseks mina arvan, et ei tohi igat inimest sõbraks kutsuda, enne kui sa temaga oled vähemalt mitu korda kohtunud ja tead temast piisavalt infot.
|
In reply to this post by gljagu
Pakun, et sõbra või kaaslase leidmine internetist sõltub eelkõige sellest, kas inimesed on iseenda teabe jagamise autentsed ja ausad, või ei ole. Netis saab ju valida, millist teavet jagada ja millist mitte. See võib viia olukorrani, kus veebis loodud identiteet erineb reaalsest inimesest. Sotsiaalmeedias ju samuti jagatakse sageli ainult positiivseid hetki, jättes välja raskused jne.
Seega kui netituttav ajab totaalset jama, siis pole midagi teha, samamoodi ei tahaks ju reaalelus eriti pikemalt suhelda inimesega, kes pidevalt hämab ja kelle sõna ei maksa midagi. Eks seetõttu, et nett pakub nii palju anonüümsust ja võimalusi teeskluseks, ei saagi kedagi lugeda kedagi enne "netisõbraks" nagu ka siin enne mainiti, kui ikka päriselus ka korduvalt nähtud. |
In reply to this post by gljagu
Füüsilise maailma sõbrad ja ainult-internet-sõbrad on minu jaoks mõlemad sõbrad, lihtsalt erinevas keskkonnas. Päris palju on selliseid interneti-sõpru kellega ongi sõprus tekkinud ainult tänu internetile, on see näiteks ühine foorum või jututuba, ühised hobid ja mõtted. Väga harva olen internetist leitud inimestega päris elus kohtunud, pigem saab tänu internetile ühendust hoida füüsilise maailma sõpradega. Samas olen tänu Internetile leidnud väga huvitavaid inimesi, kellega füüsilises maailmas ei oleks kunagi olnud võimalik kohtuda ja arvan, et kui teadlikult Internetis käituda siis leiab sealt väga huvitavaid inimesi.
|
In reply to this post by gljagu
Üldiselt ma online-is palju tutvusi polegi loonud aga üks on küll erilisema tähtsusega. Kuskil 15 aastat tagasi sain Soundcloudis ühe muusika sõbraga tuttavaks, et koos muusikat teha. Mõnda aega sai edaspidi ka AIM AOL Instant Messenger-is suheldud, mida küll tänaseks küll enam ei eksisteeri. Saime headeks sõpradeks ka päris elus ja seda siiamaani. Lisaks tänu sellele tutvusele leidsin ka omale elukaaslase, tänaseks juba abikaasa :D
Samas alati muidugi ei pruugi nii hästi minna online-is suheldes. On igasuguseid kahtlaseid vennikesi ka seal. |
In reply to this post by gljagu
Internet aitas mul kindlasti rohkemate inimestega suhelda. Ma arvan, et pole enam suurt vahet internetisõprade ja päriselusõprade vahel – pigem aitab internet lihtsalt uute kontaktide loomisele kaasa. Sa võid kedagi korra päriselus kohata, lisada ta Facebookis sõbraks ning see aitab sidet säilitada. Aastaid hiljem võib see kontakt uuesti ellu ärgata ja kujuneda tõeliseks sõpruseks.
|
In reply to this post by gljagu
Internetis on võimalik kohata häid inimesi, kellele saab kõike rääkida, jagada oma muresid ja rõõme. Kuid kas see on päris sõber? Tõeliseks sõbraks pidamine on keeruline, sest kunagi ei saa olla 100% kindel, kas ekraani taga on tõesti selline inimene, nagu ta end esitleb. Virtuaalses maailmas on lihtne jätta endast mulje, mis ei pruugi reaalsusega kokku langeda. Nii et see on kahtlane asi.
|
In reply to this post by gljagu
Siis sõltub sellest, kas online sõber, kes sai reaal elus ka sõbraks, või jääb online-is. Minu arust, see kes jääb ainult online-is, mitte kunagi ei saa olla selline nagu reaal elus sõper, aga kui see formaat sobib, siis miks mitte.
Ma ise pole endale sõpru internetist leidnud, kuigi tean tuttavaid, kes mängis mingi mängu ja tegid mingid kohtumised ja pärast hakkas väga hästi suhtlema. Ma ei tea kui sügav nende sõprusuted on, aga suhtlevad nad väga kaua. Mina usun, et internetist võib leida head sõpru. |
In reply to this post by gljagu
Ma arvan, et tähendusrikka suhte tekkimine oleneb platvormist, kus kohtutakse. Vaadates mängukeskkonnas oma sõprade listi ma küll unustan enamus inimesed ära, aga nagu eelnevalt mainitud kohtingu platvormides võib suhe saada väga tähendusrikkaks.
|
In reply to this post by gljagu
Minu puhul said ka mitmed tutvused alguse nooremana IRC jututubades viibimisest, nagu üks eelkõneleja ka enda osas välja tõi. Võib isegi öelda, et ühest sellisest tutvusest arenes välja uus ja lähedaste sõprade ringkond aastateks, kellega seoses meenub palju rohkem elamusi eelkõige väljaspool virtuaalset keskkonda. Platvorm mängib siin kindlasti rolli. Need, mis on selliste suhete loomisele orienteeritud, meelitab ka inimesi, kes neid ühendusi otsivad ja neid ka luuakse, platvormidel, mis otseselt ei ole selleks loodud, on see protsent kindlasti väiksem. Ent lõpuks kõikjal, kus inimesed omavahel suhelda saavad, tekivad ikkagi ka inimestevahelisi sidemeid ja nö. tõelisi ühendusi.
|
In reply to this post by gljagu
Huvitav küsimus. Kui ma järele mõeldes just ühtegi erandit ära ei unustanud, siis minu puhul on võrgusõbrad jäänud võrgusõpradeks ja reaalses elus kokkupuudet pole olnud. Kuigi mingit sügavat sõprussuhet pole online's tekkinud, siis kindlasti ei välistaks et seda tekkida ei võiks. Sügavak sõprussuhte tekkimiseks ei ole füüsiline kokkupuude määrav, pigem on Internetis inimesed isegi julgemad ja avatumad oma tunnetest rääkima.
|
In reply to this post by gljagu
Ma arvan, et see oleneb, kas interneti sõpradest saavad ka reaalsed sõbrad. Kui interneti sõbrad jäävad ainult internetisõpradeks, siis pigem et need suhted ei ole nii tähendusrikkad. Ma ise mängin World of Warcrafti ja mõndade inimestega olen ka päriselus kokku saanud ja ma ütleks, et need suhted ei ole kuidagi vähem tähendusrikkad.
|
Administrator
|
In reply to this post by gljagu
No mina võin siin tuua kaks erinevat kogemust:
* Klassikaline telnetijutukas (Virtual City / Random ja eriti Vanalinn) - andis täiesti reaalselt toimivad sõprussuhted. Vanalinna puhul oli eraldi huvitav faktor veel see, et jutuka peremees ("jumal") oli päriselus väga tõsise puudega ja suutis jututoa abil väga oluliselt enda sõpraderingi laiendada. Väike näide vanast ajast. ![]() * Mudamäng (peamiselt MUME) - sisaldas samamoodi suhtluskomponenti (nii in-character -rollimängu kui ka niisama suhtlust), aga seal vähemalt minul püsivaid tutvusi ei tekkinud. Vahe oli ilmselt ka selles, et jutukas asus Eestis ja toimus ka aktiivne IRL (In Real Life) -suhtlus. MUME'i puhul oli küll teada, et mõned eestlased käisid eri paigus kokkutulekutel, aga mina sinna ei jõudnud. |
In reply to this post by gljagu
Puhtalt läbi interneti päris sõprade leidmine on minu arvates pigem vähe tõenäoline. Aga kui ikkagi päriselus ka kokku saadakse siis võib kindlasti leida häid tähendusrikkaid sõpruseid.
Mina ja mu sõbrad kohtusimegi põhikooli ajal internetis, arvutimängudes, elasime siis samas linnas ka ja siis saime päriselus ka kokku saada, oleme siiamaani igapäevaselt suhtluses. Ainult internetist ma ütleks et saab leida vaid 'tuttavaid' |
In reply to this post by gljagu
Mul oli koolis kogemus, kus RuneScape'is leidsin endale päris head sõbrad ning meie sõprus kasvas mängust välja pärisellu. Alguses mängisime lihtsalt koos, aga mõni kuu hiljem hakkasime ka päriselus midagi koos tegema. Kuidagi kujunes nii, et kui mäng meeldis, siis ka muudes asjades jagasime sarnaseid vaateid.
|
In reply to this post by gljagu
Ikka võib aga ei tasu suuri lootusi luua selles osas, kui suureks see sõprus kujuneda võib. Tihtipeale sellised tutvused jäävadki kusagil arvutimängudes või portaalides viisakateks (aga familiaarseteks) "sõprussuheteks". Samas võib mõnel juhul internetiavarustest leida ka sõbra kogu eluks. Viimase osas tunnen, et päris sõbraks võib sellist inimest kutsuda ainult siis, kui teil on mingi tugevam side peale üksteisele mängu- või ajaviite kaaslasteks olemisele.
|
In reply to this post by gljagu
Ma arvan, et internetis on võimalik leida tõelist sõprust. Kuid paljud internetis tekkinud sõprused jäävadki ainult internetti ning suhtlus ei arene väljapoole interneti.
|
Free forum by Nabble | Edit this page |