Kui teadlikult te veebilehtedel küpsiseid lubate? Kas klõpsate kohe "Luba kõik" või süvenete pisut ning näete vaeva, et võimalikult vähe küpsisepuru seadmesse satuks? Või olete leidnud võimaluse kuidas neid täielikult vältida?
Mina üritan ikka võimalusel "Reject" valida või vähemalt ainult vajalikud küpsised. Mõne lehe olen ka kinni pannud kui keeldumisvõimalust pole. Nii kui kuskil kogemata nõustud, siis hakkab vastavaid reklaame lademetes tulema ja sotsiaalmeediasse pole mõtet mõnda aega vaadata. |
Isiklikult pooldan reklaamivaba internetti, seega eelistan "statistikas" mitte osaleda ja vajutada alati küpsistest loobumise nuppu. Firefox paistab oskab enamikest neist juba minu eest loobuda (võimalik, et koostoimel mingi reklaamiblokeerijaga).
Täielikult vältida neid vist ei saa, mingid sessiooniküpsised tulevad ikka. Kunagi aastaid tagasi proovisin mingit brauseri add-on'i, mis konkreetselt keelas küpsiste paigaldamise arvutisse. Idee oli hea, aga päris mitmed lehed läksid selle peale katki, kuna ei osanud arvestada, et mingi seade ei võta üldse küpsist vastu. Ps. Kuna meie hulgas ilmselt on inimesi, kes juba teevad või ühel hetkel hakkavad tegema rakendusi, kus selliseid hoiatusi näitama peab, siis siit minu soovitus - minu hinnangul külastajal on palju mugavam nõustuda või mitte nõustuda, kui see valik on tehtud võimalikult lihtsaks ja ilma täiendavaid klikke tegemata saab kohe öelda kas "jah" või "ei". Sellised lahendused on minu meelest väga halvad kus keeldumiseks tuleb mitu korda "Rohkem valikuid", "muuda seadeid" ja mida kõike veel valida, et siis kõigest keelduda saaks. Samas kui kõigega nõustumiseks on kohe suur ja atraktiivne nupp. Paar näidet ka. 1) Postimees.ee - nõustumiseks on kohe "Olen nõus" valik, aga keeldumiseks peab esmalt "Halda valikuid" vajutama ning siis 1080p resolutsiooni korral veel scrollima, et eelistused salvestatud saaks. ![]() 2) Google - ei taha küll üht suuremat reklaamimüüjat otseselt kiita, aga selle on nad minu silmis hästi teinud küll, et keeldumiseks ei ole vaja eraldi lisaklikke teha ning keeldumise nupp on vasakul pool ehk lausa enne nõustumise nuppu. ![]()
Loe ka minu blogipostitusi kandilinekilpkonn.blogspot.com
Ps. Kui sulle minu blogipostitused meeldivad, siis palun anna sellest õppejõule teada ![]() |
In reply to this post by JanikaMirme
Kui aus olla, siis ma olen pigem see kes nõustub alati kõikide küpsistega. Võibolla peaks tõesti sellele rohkem hakkama tähelepanu pöörama aga samas mul ei ole siiani eriti mingit häirivat momenti tekkinud reklaamidega seoses. Põhjus ilmselt ka selles, et sotsiaalmeedia kanalites ise väga palju aega ei veeda.
Aga olen tähele pannud, et jube kiiresti tulevad küll need reklaamid näiteks Facebooki sisse. Kui olid eelnevalt näiteks Kaup24 e-poodi külastanud ja mõningaid tooteid sirvinud, siis võisid kindel olla, et mõnda neist toodetest kohtad kohe ka Facebookis. |
In reply to this post by JanikaMirme
Mina lähen sinna kategooriasse, et vajutan ruttu "nõustu küpsistega" ja liiga palju sellele mõelnud pole. Väga hea teemaalgatus, hakkasin nüüd ka ise rohkem selle peale mõtlema ja tulevikus võib-olla igalpool ei vajuta kohe nõustu nuppu.
|
In reply to this post by JanikaMirme
Ma ei ole küpsiste suhtes nii kriitiline, aga kui ma olen kahtlasel veebilehel, siis lülitan need alati välja, seal on ka võimalus klõpsata "snooze" - minu lemmikvalik, et ma ei peaks 50 korda loobuma. Kasutan ka uBlock Originit, see blokeeri mitte ainult reklaame, vaid ka jälgimisskripte. Minu teada kasutavad brauserid Brave ja Firefox ka täiustatud jälgimiskaitset, mis võib samuti aidata seda probleemi lahendada.
|
In reply to this post by JanikaMirme
Teadlik kasutaja kindlasti üritaks võimalikult vähe nende küpsiste lubamise osas järeleandmisi teha, aga pahatihti on see tehtud ikkagi ootamatult ebamugavaks.
Kui tahta olla päris kindel asjas, et infot ei koguta, siis võiks ju kasutada suvalise brauseri "Private" või "Incognito" rezhiimi, aga kes seda ikka nii väga kasutab? Lisaks ei jää siis ju meelde ka tab-id jne peale restarti... Nagu eelpool mainitud, siis valikud Googlel on tehtud mugavaks, Nõustu kõigega või Keeldu kõigist - aga ma mainiks, et privaatsus on siin näiline. Sest Google teab juba niigi sinust kõike, muude andmete alusel, kas või browseri metadata, IP aadress jne. Seega eks peab andma endast parima, et võimalusel ikka nendes menüüdes ära käia ja valida välja ainult vajalikud, kuid eks kui mõnikord on kiire, siis jääb see ikka tegemata. PS huumorit ka natuke, osadel lehtedel on see sõnastus ikka veidi absurdne. ![]() Et kui te soovite koguda küpsiseid, mis te neist siis kasutajatele pakute :) |
In reply to this post by JanikaMirme
Oi jubedad on need küpsised.. Mina üritan ka alati keelduda, aga mõned lehed teevad tõesti keeruliseks selle. Olen ka otsinud mingeid programme mis keelduks alati küpsistest ära, aga siiani ma ei ole leidnud midagi head.
Mitu korda on kokku langenud niimoodi, et kui olengi kuskil eesti lehel küpsistega jälle nõustunud, siis lähipäevadel tuleb mingi reklaamipakkuja kõne :D |
In reply to this post by JanikaMirme
Kui mingil hetkel see kohustuslikuks tehti, et kasutajalt peab alati nõusolekut küsima nende küpsiste kohta, siis tundus, et milleks, jälle üks tülikas lisavajutus juures. Vajutasin alati OK ja unustasin tema.
Alles mõni aeg hiljem viitsisin natuke ka süveneda ja peale seda ma ei ole vist enam kusagil lehel vajutanud OK, vaatamata sellele kui keeruline see keeldumine vahel võib ka olla. Samas on ka keelduda üritades sageli vaja eemaldada neid checkboxe, mida ei saavi kuni järgi jääb 'ainult vajalikud' valik, mida eemaldada ei saa. Aga mis need ainult vajalikud on? Kindlasti on seal ikkagi sees veel mõni tegelikult mittevajalik :) |
In reply to this post by JanikaMirme
Varem ei ole sellest üldse mõelnud – vajutasin lihtsalt “Nõustun kõigega” ja unustasin. Nüüd olen natuke hoolikam ja enam seda mõtlematult ei tee. Olen aru saanud, et küpsised ei ole ainult tehniline detail, vaid midagi, mis mõjutab minu privaatsust ja veebikogemust. Kui ma annan nõusoleku kõigega, siis luban sisuliselt ettevõtetel mind jälgida ja minu andmeid koguda. Nüüd ma vaatan, kas saan valida ainult hädavajalikud küpsised või keelduda reklaamiküpsistest. Samuti kasutan brauserilaiendusi, mis aitavad blokeerida pealetükkivat jälgimist.
|
In reply to this post by JanikaMirme
Ma varem alati nõustusin küpsistega, aga siis kui ma sain teadlikumaks ma hakkasin nendest koguaeg keelduma, aga kui keeldumiseks peab pika listi valikuid ise välja lülitama või muud moodi on see keeruliseks tehtud siis ma alati ei viitsi nendega tegeleda ja lihtsalt nõustun kõigega. Ma arvan, et kõikidel lehtedel võiks olla võimalus kohe keelduda kõigist küpsistest.
|
In reply to this post by JanikaMirme
Varem ma ei mõelnud, mis see on ja milleks seda vaja on ning mõtlesin, et pean alati nõustuma kõigi küpsistega. Aga nüüd enamus juhtudel, ma ei ole luba neid või valin ainult vajalikud küpsised. Mõnikord kui on vaja kiiresti kuhugi minna, siis nõustun kõigiga - ja vahel ärritab mind see, et peaaegu igal pool on need küpsised(
|
In reply to this post by JanikaMirme
Väga huvitav teema ja olen ise ka mõelnud, et kuidas tüüpiline keskmine inimene käitub? Ilmselt on lihtsam vajutada "Luba kõik" ja unustada? Mind hakkas aga see rohkem huvitavama ja üritasin leida uuringut, mis aitaks aru saada kui palju me siis küspsiste teavituse nuppe vajutame?
Legiscope andmetel (https://legiscope.com/blog/hidden-productivity-drain-cookie-banners.html) kulutavad eurooplased kokku 575 miljonit tundi küpsistele ning arvestuslik kulu on kokku 0.10% EU sisemajanduse kogutoodangust (GDP). Kas 0.1% ehk 14 miljardit eurot aastas on aksepteeritav kulu meie näilise privaatsuse eest või on EU seekord regulatsioonidega üle võlli läinud? Olen huvi pärast vaadanud mõne kodulehe küpsiste lahenduse tehnilist poolt ja üllatuseks on küpsiste teavituse aken loodud, kuid olenemata "Luba kõik" või "Keela kõik" valikust on ikkagi küpsised olemas ja reklaamiandjatele info edastatud. Minu soovitus on kasutada näiteks Chromes "Guest Profile" - nii oled sa mingil määral endiselt anonüümne ja oma emaile ning sotsiaalmeediat ära selles profiilis kasuta. |
In reply to this post by JanikaMirme
Saan aru, et küpsised on mõnikord väga mugavad asjad: ei pea iga kord uuesti leheküljele sisse logima, keelt või muid seadistusi uuesti valima. Samas ei meeldi mulle, et leheküljed saavad kasutaja kohta hunniku andmeid koguda ilma nende teadmata või vähemalt endale teadvustamata (kasutajad nõustuvad küpsistega üldjuhul "automaatselt"). See ei tundu suur asi, kuid siiski on oluline, et lõppkasutaja teaks ja saaks aru, mida need leheküljed meist nö teavad. Minu meelest oleks parem, kui kõik saidid selgitaksidki ausalt (isegi "jah, ma müün teie andmeid" tüübis) küpsiste kasutamise eesmärke ja pakuksid võimalust need keelata, ilma et ma kulutaks pool minutit just selle keeldumisnupu otsimisele, mida mõnikord tundub, et polegi olemas.
|
In reply to this post by JanikaMirme
See aeg, kus me kõik valimatult kõik küpsised vastu võtsime, ei ole üldse kauges minevikus. Ma arvan, et lehtedel, mis meilt viisakalt küsivad küpsiste kasutamise luba, ei ole suurt ohtu karta. Äkki pigem nende puhul, kes sinult seda ei küsi?
|
In reply to this post by JanikaMirme
Rohi on lihtne, kasutada tuleb selliseid brausereid või pluginaid, mis selle tüütu töö ära teeb sinu eest. Ehk siis sa ei saa otseselt suunatuid reklaame jne. Ise kasutan brawe ning valdavalt on kõikidel saitidel ka küpsised kinni keeratud. On ka üks hea plugin, mis sisuliselt teeb selle klikkimise sinu eest ning ei nõustu mitte ühegi tingimusega.
|
In reply to this post by JanikaMirme
Ma pean tunnistama, et tavaliselt olen liiga laisk, et klõpsata lisaseadetele ja valida piiratud kogus küpsiseid, mida aktsepteerida
|
In reply to this post by JanikaMirme
Ise vajutan võimalusel reject, aga lähen tavaliselt väikseima vastupanu teed - kui küpsiste keelamine liiga keeruliseks tehtud vajutan accept ja tegutsen veebilehel edasi.
Nagu ülevalpool mainitud saavad privaatsuse huvilised kasutada erinevaid plugineid mis küpsised automaatselt keelavad, guest profilei jne. |
In reply to this post by JanikaMirme
Mina kipun küpsiseid mitte lubama võimalusel. Sest mida vähem minu kohta on kolmandatel osapooltel andmeid seda vähem mõjutav on olla ka (kas või suunamine impulsiiv ostude suunas).
Samas teades ja mõistes, mis on küpsiste eesmärk, ma pigem arvan, et need võiks ümber nimetada Leachideks (kaanideks) sest mis muud nad teevad kui imevad meie kohta infot(verd) välja. |
In reply to this post by JanikaMirme
Ma tavaliselt luban küpsised - suht tüütu on neid keelata ja mu brauseri fingerprint on ka väga unikaalne nii et kui ma reaalselt tahaks oma interneti privaatsust kaitsa peaksin rohkelt vaeva nägema ja ma tunnen, et VPNi kasutamine (mida ma ka kasutan) on palju effektiivsem kui küpsiste keelamine.
|
In reply to this post by JanikaMirme
Tihti on kohe vaja midagi teha ja siis kiiresti tuli allow all. Nüüd aga tõmbasin mingi brauserile rakenduse mis lubab ainult need "vajalikud".
|
Free forum by Nabble | Edit this page |