Elame ajal, mil vahe reaalse ja virtuaalse maailma vahel muutub üha hägusemaks.
Me veedame palju aega internetis – suhtleme sotsiaalmeedias, kirjutame kommentaare, osaleme foorumites ja aruteludes. Kuid kuidas peegelduvad meie käitumisharjumused võrgus selles, kuidas me käitume reaalses elus? Näiteks, kui inimene on harjunud anonüümsuse ja karistamatusega, kuidas arvate, et see võib mõjutada suhtlemist reaalses elus? |
Mulle tundub, et siiski on vahe, kas inimene suhtleb reaalses elus või internetis – need eriti kartmatud tüübid kannavad sageli "maski".
Anonüümsus annab neile võimaluse väljendada end julgelt, kuid see ei pruugi tähendada, et nad oleksid päriselus sama otsekohesed. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Mina olen ka arvamusel, et interneti kommentaarides inimesed on kordades julgemad kui päris elus. Asi isegi võib-olla ei ole anonüümsuses, kui vaadata näiteks facebooki või delfi kommentaariume, kus inimesed oma nime alt kommenteerivad. Ma ei usu, et päriselus neist keegi julgeks või isegi tahaks võõraid inimesi valimatude sõnadega sõimata, kommentaariumis kahjuks seda tehakse.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Nagu siin ka teised maininud, jääb mulje, et paljudel ekraan nende ja teiste vahel annab julgust, mida ehk enne ei olnud. Kuid kuna mõnedest kommentaariumitest on ka näha, siis ei tundu, et see oleks lihtsalt anonüümsus, kuna palju kommenteeritaksegi enda nime alt.
Isiklikult üritan hoida sellist joont, et proovin käituda online's samamoodi nagu päriselus. See üldjuhul tähendab, et kommenteerin vähe ning "kuulan", introvert nagu ma olen :D. Nali naljaks, aga üldiselt üritan hoida sarnast joont, kus üritan vähem kommenteerida asjade kohta, mille kohta ma ei tea. Ennast tundes, kui tunneks sellist "karistatamatust", muutuksin mingi hetk paranoiliseks, kas keegi teaks, mis ma online's kirjutanud. Lihtsam olla samasugune. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Täna ei ole need kommenteerijad kaugelt enam anonüümsed - päris palju on juhtumeid, kus kommentaariumis laimaja saab ka reaalselt karistada.
Üks tuntumatest on tõenäoliselt laimukampaania Alari Kivisaare vastu, kuid neid on palju teisigi. |
This post was updated on .
In reply to this post by AlanZurbenko
Arvan, et üks suurimaid probleeme käitumisharjumuste kandumisel internetist pärisellu on see, kui keegi tarbib nõnda palju sotsiaalmeediat, et tekivad ebarealistlikud standardid ja arusaam, kuidas nende enda elu peaks kulgema. Seda on keeruline tagasi pöörata või ümber harjutada. Lisaks on müstiline, kuidas internet on tegelikult üks hiiglaslik kajakamber - olenemata faktist, et eksisteerib kohene ligipääs väga suurele hulgale informatsioonile, valib arvestatav osa inimesi reaalsust ignoreerida ja uskuda, mis kõige mugavam ning kinnitab eelarvamusi. Kuigi need omadused olid inimeste käitumises olemas juba enne ülemaailmset võrku, siis on internet parimal juhul seda võimendanud ja esile toonud ning halvimal juhul viinud kursile, mille muutmine oleks praeguses hetkes üsna selgusetu.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Ma arvan, et internetis võivad paljud inimesed, kes on nn „solvunud elust“, palju negatiivsust välja lasta. Inimeste käitumine internetis on otseselt seotud sellega, milline inimene nad on. Paljud inimesed on reaalses elus väga tagasihoidlikud ja kardavad kellelegi vastu hakata või isegi lihtsalt suhelda, kuid internetis tunnevad nad karistamatust ja mõnel juhul ka võimu ning teevad seetõttu, mida iganes nad tahavad.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Nõustun eelnevatega, et internetis kiputakse olema julgemad. See tuleb kõige rohkem esile facebooki kommentaariumites. Isiklikult arvan, et võiks ikka päris elus ja veebis olla samasugune, kahjuks selline reaalsus pole.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Nõustun ka teistega, et enamasti ollakse internetis julgemad kui päris elus.
Aga kindlasti mõjutavad käitumisharjumused võrgus mingil määral ka muus elus käitumist, eriti nooremate puhul kes väga palju aega juba väga noorest vanusest netis kulutavad. Ilmselt on see mõjutamine selle poole et ollakse julgemad oma arvamusi väljendama. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Mul tuli sellega seoses koheselt meelde 2018. toimunud sündmus, kus M.Korolev anonüümsed kommentaatorid kohtusse saatis ja Sarv leidis oma nišši. Sealt tuli välja, et kõige õelamate kommetaaride autorid olid kõrgharitud isikud notaribüroost, tartu linna palgalt ja üks televisoonis tuntud mälumängur.
Arvan, et see lugu juba andis ilusti mõista, et inimesed käituvad võrgus teisiti, kui tavaelus ja ei tunneta piire. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Jah võibolla netis julgevad inimesed rohkem oma iseloomu välja näidata, seda võltslootuses, et keegi kunagi teada ei saa, 'kus nad elavad', aga lühidalt öeldes, kes on tõbras internetis on seda ka päris elus ja vastupidi samuti, kes seda ei ole ei ole seda kusagil. Punkt.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Käin päris tihti koolides rääkimas Internetiturvalisusest noortele ning kuigi päris paljud noored juba teavad, et Internet ei ole anonüümne on vaja sellest ikkagi alati rääkida ja näiteid tuua. Päris tihti tuuakse näiteid, et ühte või teist ründajat ei ole kätte saadud, kuid alati saab nende käest küsida, et kas nende oskused küündivad samale tasemele nende poolt mainitud ründajatega.
Pigem tundub, et internetis on julgemad oma arvamust avaldama ikkagi täiskasvanud ja vanemad inimesed ning üldjuhul ei julgeta inimesele otse öelda seda mida öeldakse Internetis. Päris mitmed laimamised, solvamised ja ähvardamised ei jõuagi kohtutesse, sest inimesed ei soovi et keegi teada saaks ja sõlmivad kokkuleppeid enne kohtumenetlust. Kas Internet mõjutab käitumist reaalses elus? Kindlasti, vähemal või suuremal määral, kuid kindlasti mõjutab. Radikaliseerumist meil väga näha ei ole, kuid laias maailmas on seda päris palju näha, kus Internetist leitud uus uskumus on üle kandunud päris maailma ja lõppenud koolitulistamisega või lihtsamate rünnakutega. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Võrgus enamasti kiputakse oma tõelist "mina" välja laskma, samas kui reaalses elus ollakse vaos hoitum. Tihtipeale on see pigem negatiivne, arvestades igasuguseid välja ütlemisi näiteks sotsiaalmeedias või Delfis aga samas võib sellel ka helgem pool olla, kuna paljud inimesed ei julge oma tundeid päris elus väljendada, sii online-is anonüümselt/mitte anonüümselt seda teha on paljudele lihtsam, näiteks tutvusmisportaalides või Tinder-is.
Üldiselt ma arvan, et viis kuidas suhtled teistega internetis võib tasapisi üle kanduda ka reaalsesse ellu. Sõltub jällegi inimesest, aga arvan, et negatiivsete kommentaaride kirjutamisega ennast välja elades online-is, võib muuta inimese suhtlemisviisi negatiivsemaks ka päris elus. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Olen sattunud lugema mõne enda tuttava mitte kõige meeldivamaid kommentaare Facebookis ja minu arvamus sellest inimesest on muutunud. Ma arvan, et internetis on näha milline inimene tegelikult on. Päris elus võib olla kena ja viisakas, kuid internetis sõidab nõrgematest üle. Kui sa päris maailmas oled tegelikult ka normaalne ja arvestad teistega, siis internetti sa nõmetsema ei lähe ja need nõmetsejad on pigem reaalses elus maski kandjad.
Samas, mõnes veebikeskkonnas pikemalt viibides ja sealt julgustust saades hakkab inimene ka päriselus selles keskkonnas levivaid põhimõtteid järgima. Sellel võib olla nii positiivne kui negatiivne mõju, olenevalt siis mis keskkonnaga tegu on ja millised mõjuisikud seal on. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Eks see kipub nii olema et need, kes peavad ja arvavad oleva interneti anonüümsena lasevad endast selle õige looma välja, olgus see siis läbi teiste pisendamise/solvamise vms. Ja see, et taolised olevused kes kipuvad igasuguseid keskkondi nn "täis oksendama" jäävad sellega vahele on väga hea.
Aga kuidas neid inimesed tava elus käituvad, selle kohta on üks päris hea gif olemas. :) ![]() kuna siin see mängima ei hakka lisan ühe välise lingi :) internet.gif |
In reply to this post by AlanZurbenko
Ma arvan, et interneti varasematel päevadel olid inimesed julgemad. Tänapäeval teavad kõik, et internet ei ole anonüümne ja oma sõnade eest võib tulla tagajärgi, seega on inimesed ettevaatlikumad. Kuid erinevus päriselu ja interneti vahel on endiselt suur ning see on olemas.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Olen pigem seda meelt, et inimesed on virtuaal maailmas korades julgemad, kui seda ollakse tegelikult sotsiaalses ühiskonnas.
Sotsiaalsed suhtlemist ja kontakti ei ole võimalik minu hinnangul kuidagi asendada. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Internetis harjutud anonüümsus võib vähendada empaatiat ja mõjutada suhtlemist ka päriselus. Kui aga suhelda võrgus lugupidavalt, kandub see üle ka igapäevaellu.
|
In reply to this post by AlanZurbenko
Ma arvan, et see sõltub inimeset, et mõned inimesed käituvad nii reaalelus nii internetis sama, aga väga palju neid kes internetis väga valjusti räägivad, aga tegelikult reaal elus ei saa öelda mitte midagi.
Mõned inimesed otsivad rasketel aegadel tuge Internetist, jagavad probleeme, mida neil pole reaal elus kellegagi jagada. Kui inimesed kirjutavad kuri asjad, siis sõltub ka sellest, et kuidas teised inimesed seda tajuvad. Tavaliselt seda teevad need kes ei ole rahul oma eluga. |
In reply to this post by AlanZurbenko
Ma leian samuti, et inimesed teevad ikka vahet päriselu ja võrgu kaudu tegutsemisel. Isegi kui inimene on harjunud internetis anonüümsusega, on tal selge arusaam sellest kuidas tuleb päris maailmas käituda. Võrgus julgevad inimesed kindlasti palju vabamalt tegutseda (võrreldes reaalse eluga) kui anonüümsus on tagatud.
|
Free forum by Nabble | Edit this page |